Trądzik – to niezbyt cudowne słowo, którego nikt w wieku kilkunastu lat lub dwudziestolatków nie chce słyszeć. Jednak dotyka prawie każdego w pewnym momencie życia, chociaż im jesteś młodszy, tym większe jest prawdopodobieństwo, że dotknie ciebie. Dzieje się tak z powodu rozpoczęcia okresu dojrzewania, kiedy zarówno młodzi mężczyźni, jak i kobiety wytwarzają wysoki poziom androgenów. Daje to sygnał organizmowi do produkcji większej ilości sebum, co prowadzi do przetłuszczania się skóry, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia trądziku.
Chociaż być może wygrałaś walkę z trądzikiem i wypryskami, nadal zmagasz się z niektórymi skutkami: bliznami.
Cóż, jeśli to jakieś pocieszenie, blizny potrądzikowe nie są trwałe, choć mogą być, jeśli nie zostaną odpowiednio wcześnie wyleczone. W tym artykule przybliżymy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o bliznach potrądzikowych.
Czy blizny potrądzikowe są trwałe?
Pomimo niezliczonych ostrzeżeń ze strony specjalistów od skóry, wykładów rodziców, a nawet ogólnej dezaprobaty ze strony przyjaciół dbających o zdrowie skóry, czasami po prostu nie możemy nic na to poradzić: pojawia się pryszcz lub dwa i próbujemy go usunąć. To, co powinniśmy byli zrobić, to po prostu pozwolić temu być.
Wyskakujące pryszcze lub pryszcze to ogólnie zły pomysł, ponieważ bakterie i ropa z zakażonych porów mogą bardzo łatwo zainfekować otaczające pory. Ponadto pojawiające się pryszcze mogą opóźnić naturalny proces gojenia organizmu, powodując, że gojenie się pryszczy będzie trwało znacznie dłużej. To nie wszystko, może również wepchnąć bakterie i ropę głębiej w skórę.
Powtórzę jeszcze raz: to zły pomysł – spróbuj oprzeć się pokusie! Zamiast tego wypróbuj szybko działający krem punktowy, taki jak Bare Addiction Rapid Spot Cream.
Co powoduje blizny potrądzikowe?
Blizny potrądzikowe powstają nie tylko na skutek trądziku, ale w szczególności na skutek zmian zapalnych. Występują one, gdy pory lub mieszki włosowe ulegają powiększeniu i zakażeniu z powodu bakterii, zbyt dużej ilości sebum wydzielanego przez skórę lub martwych komórek skóry.
Powiązane: Trądzik a pryszcze: czy to to samo?
Kiedy to nastąpi, w skórze następuje cała reakcja łańcuchowa, gdy pory puchną, zmuszając ściany mieszków włosowych do pękania. I tak zaczyna się bliznowacenie.
Jeśli te pęknięcia lub pęknięcia pojawią się bliżej powierzchni skóry, będziesz miał do czynienia jedynie z niewielką raną, która zagoi się dość szybko i nie pozostawi żadnych śladów. Jednak w przypadku większych i głębszych porów ze stanem zapalnym oraz poważniejszego trądziku zaczynają się tworzyć blizny – zainfekowane obszary skóry przemieszczają się do otaczającej skóry właściwej i infekują zdrową tkankę skóry.
Zaskórniki, które stają się wrażliwe i zapalne (prowadzące do wyprysków), są również nazywane legionem trądziku lub ropniami, jeśli się zastanawiasz.
Nasza skóra reaguje szybką naprawą uszkodzeń poprzez tworzenie nowego kolagenu. W tym miejscu zaczyna się tworzyć nowa tkanka skórna, gdy skóra przechodzi naturalny proces gojenia. Jest to jednak podobne do przyklejenia kawałka materiału na rozdarciu dżinsów – uszczelni to obszar, ale nie będzie odpowiadał oryginalnemu kolorowi i fakturze. Zatem głębsze zmiany trądzikowe goją się, ale pozostaje Ci poradzić sobie z bliznami.
Różne rodzaje trądziku
Trądzik może mieć przebieg łagodny lub umiarkowany, a nawet ciężki. Na przykład w ciężkich przypadkach trądzik może powodować guzki lub cysty – bolesne, wypełnione ropą guzki, które znajdują się pod powierzchnią skóry. Ciężkie przypadki trądziku prawie zawsze powodują trwałe blizny. W takim przypadku zalecamy wizytę u lekarza lub dermatologa.
Umiarkowany poziom trądziku zwykle objawia się w postaci czerwonych guzków i pryszczów wypełnionych ropą. W przypadku łagodnego trądziku pojawią się podrażnione zaskórniki lub zaskórniki, z czerwonymi guzkami i/lub krostami lub bez nich.
Ogólnie rzecz biorąc, brązowe lub jasnoczerwone ślady, które pozostają po wygojeniu trądziku, są całkowicie normalne, ale w ciężkich przypadkach, szczególnie w przypadku trądziku torbielowatego, w trakcie gojenia widoczne będą trwałe blizny. Jedna uwaga: nie wyciskaj ani nie wyciskaj trądziku, w przeciwnym razie możesz mieć do czynienia z trwałymi bliznami!
Rodzaje blizn potrądzikowych
Podobnie jak przebarwienia, blizny potrądzikowe również są różnego rodzaju, co oznacza, że można sobie z nimi poradzić na wiele sposobów. Jednak blizny potrądzikowe można podzielić na dwie szerokie kategorie:
Hipertroficzny, tzw. blizny keloidowe
Ten rodzaj blizn potrądzikowych powstaje w wyniku nadmiernej produkcji kolagenu przez skórę. Słowo „hiper” pochodzi tutaj z języka greckiego i oznacza ponad, ponad. W miarę gojenia się ran potrądzikowych nadprodukcja kolagenu prowadzi do powstania masy uniesionej tkanki na powierzchni skóry. Jeśli przyjrzysz się uważnie i zauważysz nierówną teksturę, prawdopodobnie masz do czynienia z bliznami potrądzikowymi keloidowymi.
Atroficzny, tzw. przygnębione blizny
Są przeciwieństwem blizn przerostowych, ponieważ brakuje kolagenu lub tkanki skórnej. Dlatego też określa się je mianem blizn po depresji, blizn po szpikulcach i blizn po samochodzie dostawczym. Istnieje jednak niewielka różnica między tego typu bliznami zanikowymi.
Blizny po łyżwach to małe i dobrze widoczne dziury w skórze – wyobraź sobie, że wbijasz butem do łyżwiarstwa na lodowisko i zostawiasz małą dziurę. Blizny po wagonie przypominają nieco blizny po ospie wietrznej i mają zakrzywione boki